Välkomna att hyra denna ljusa och nyrenoverade Sjöstuga i Kaxholmen, strax norr om Huskvarna/Jönköping. Njut av morgonkaffet på altanen i Landsjöns vattenbryn och känn det behagliga lugnet.
Stugan har ett nyrenoverat kök, 160cm dubbelsäng, Bredband (WifI), toalett, dusch, TV, kakelugn, micro, kaffekokare etc enligt svensk standard. Extrasäng kan ställas fram vid behov.
Stugan har en obruten utsikt över Landsjön, där ni kan avnjuta både solens uppgång- och nedgång på en 20 kvm stor privat terrass med utemöbler. Självklart får ni även låna ägarens privata brygga och sandstrand för bad och fiske.
Det finns en brygga med badstege ner på sandbotten.
Det finns en roddbåt som ni kan låna och använda. Mest vanliga fiskar är; Abborre, Gädda, Gös & Ål.
Det finns även ett allmänt kommunbad (Hunnerydsbadet) med tillgänlighetsanpassad ramp 150m från stugan.
För den aktiva finns det i närområdet flera motionsspår, och även härliga svamp- och bärskogar.
Stugan är ca 40 kvadratmeter stor och hyrs ut till max två vuxna + 1 barn. Stugan är belägen på ägarens tomt ca 50 m från boningshuset, och ni har möjlighet att parkera på värdens parkering.
Ni kan även ladda er elbil här till en kostnad av 3kr/kwh.
Vi hyr endast ut stugan djurfritt.
Övrigt: Länstrafikbuss 121 går ett stenkast ifrån stugan (ca 300m).
Det finns även möjlighet att separat boka vår sjöbastu vid behov där en mindre kostnad tillkommer per 3h period.
Kostnader för ev. hyra av sänglinnen och städning tillkommer. I annat fall tar ni med sängkläder och städar av stugan vid avfärd.
Närmaste golfbana finns ca 20 km från stugan.
Astrid Lindgrens värld – 120 km.
Göteborg/Liseberg – 160 km.
Här finns det en brygga med badstege ner på sandbotten. Fiskekort: https://www.ifiske.se/fiske-landsjon.htm