På denna camping har vi mysiga stugor med två personer. I dessa stugor finns det två bra sängar, ett mysigt vardagsrum på verandan. I stugan finns belysning, värme och el. Om du är i stugan över natten använder du vår uppvärmda servicebyggnad. Vår servicebyggnad har ett fullt utrustat kök där det finns också mysiga bord där maten kan användas. Dessutom har vår sanitära byggnad 5 uppvärmda gratis duschar, varav en är en ogiltig toalett och dusch. Det finns 8 toaletter närvarande. För en liten avgift kan du använda tvättmaskin och torktumlare. Du kan också beställa en frukostkorg en dag i förväg, som vi levererar i din stuga.
Det finns ett nybyggt (2019) nordiskt spa i närheten med bastu, badtunna och grillkåta som man kan hyra till.
Döda Fallet, Thai pavilion, snöscotter safari. Fiske, ice fiske, dogsled, Geochaching, simning, vandring, skidåkning, längdskidåkning,
I denna stuga kan ni göra en klimatsmart semester och ta er till närheten av ert semesterboende utan egen bil med kollektiv trafik.
Man kan ta buss från Östersund, Solleftea aoch Sundsvall till Hammarstrand. Sen är det 10 minuters promenade till stugan. Värden kan skjutsa till och från busshållplatsen enligt överrenskommelse.