Stugan ligger vid sjön Lången i Härjedalen och delar tomt med värdfamiljens fritidshus, där det finns uteplats, grill, rök, gasolspis med ugn och diskbänk om vädret tillåter.
Det är 150 m stig från parkeringen ner till stugan. Mat, dryck, kläder och utrustning får ni bära ner, vi föreslår ryggsäck, då området är väldigt stenigt, och så även stigen.
Sjön är 4 km lång och det finns 6 stugor utspridda runt övre sjön, närmaste grannar ligger ca 75 m bort. I nedre delen av sjön finns det ytterligare tre stugor.
Det finns 6 l dricksvatten i petflaskor i kylen vid ankomst. Vattnet i sjön är drickbart, men på sommaren väl varmt. Har man känslig mage bör man dricka buteljerat vatten eller koka sjövatten.
Stugan är uppdelad i två rum, ett allrum med bäddsoffa, matbord och stolar och kök. Solel för belysning och fläkt, och gasolhäll för matlagning. Värmen står en vedkamin för. Ved och gasol ingår. Man får bära in vatten i hink från sjön och värma vatten på gasolhällen eller på vedkamin för disk- eller duschvatten.
En handduk och en torkhandduk finns i köksdelen samt disktrasa, diskborste och diskmedel.
Myggmedel och solskyddsmedel brukar behövas.
4 G finns i området, ingen TV eller radio finns i stugan.
Duschen finns i huset bredvid. Där finns också vedförrådet. Mellan husen finns ett trädäck med utemöbler och gasolkyl. Vid varmt väder går det att bada och tvätta sig i sjön. Torrtoa finns i en egen byggnad uppe i skogen tillsammans med en förråds- och vedbod. Tre toarullar ingår. Handvättvatten till toan bärs upp i hink.
Fiske från båt i sjön är abborre och gädda, vid inloppet och nere vid utloppet av sjön finns möjlig till mete efter bäcköring, roddbåt och fiskekort i sjön ingår.
Matvaror finns på ICA Ytterhogdal, två mil från stugan. I Ytterhogdal finns också bageri, konditori, Värdshuset Knoppergården, en Sibylla med större utbud, pizzeria Älgen och bensinstation.
Sveg och Svenstavik samhällen med ett större utbud av affärer, banker och systembolag ligger 6 mil bort.
Närmaste golfbana ligger i Utanbysvallarna mellan Klövsjö och Vemdalen, 5 mil bort. Det finns även en golfbana i Sveg.
Fiske från båt i sjön är abborre och gädda, vid inloppet och nere vid utloppet av sjön finns möjlig till mete efter bäcköring, roddbåt och fiskekort i sjön ingår.
Flugfiske i Hoan i anslutning till byn, öring och harr, fiskekort ca 50 kr/vecka
Spöfiske i närliggande tjärnar för öring, fiskekort 150 kr/dag, max 4 fiskar/kort. Fiskekorten köps vid tjärnarna med swish.